запази надежда – програма на болница “надежда” за съхраняване на репродуктивни възможности
Project name | запази надежда – програма на болница “надежда” за съхраняване на репродуктивни възможности |
Category | Web design: Society and Institutions |
Registration date | 29 September 2021 |
Author | Кристиана Йончева |
Status | Approved |
Aditional URL
https://www.zapazi.me |
Description
ЗАПАЗИ НАДЕЖДА e проект на болница Надежда – за съхраняване на репродуктивни възможности при мъже и жени по медицински или социални причини, който цели да подобри информираността на обществото за факторите от социален и медицински характер, които водят до влошаване на фертилитета при жените и мъжете, както и за възможностите за превенцията и съхраняването му. Съхраняването на фертилитет може да се обсъжда по различни поводи – медицински и житейски. От химио-и лъчетерапията, през различните медицински състояния, които се отразяват неблагоприятно на яйчниковия резерв, до различните причини за елективно замразяване – лични, семейни, професионални. При всички тези случаи е Важно да има достатъчно информация за репродуктивния статус при мъжете и жените, за да може те да обмислят обстойно репродуктивните си планове и да направят информиран избор по отношение на превенцията и съхраняването на фертилитета си.
Уеб сайтът е разделен на 4 под сайта или секции предвид направлението:
1 – Жени във висок риск от загуба на фертилитет или преждевременна овариална недостатъчност.
Основната група пациенти в риск са млади онкологични пациентки или пациенти с доброкачествени заболявания. Неонкологичните индикации за съхраняване на фертилитет включват основно имунологични, гинекологични, хематологични или генетични болести.
2 – Жени, които биха искали да съхранят фертилитета си по социални причини.
С напредването на възрастта се случват промени в репродуктивния статус на жената и състоянието на яйчниковия ѝ резерв, чието изчерпване протича тихо, без всякакви симптоми. Оценката на яйчниковия резерв и грижата за репродуктивното здраве е отговорното и важно решение. Яйчниковият резерв е основният фактор, който определя шансовете на жената да стане майка. И заради всички индивидуални особености и допълнителни усложняващи фактори, вече е ясно – шансовете се определят не от хронологичната възраст, а от възрастта на яйчниците. Когато едно от най-важните решения в живота – това да станеш родител – зависи в такава голяма степен от скрития часовник в тялото ни, е важно да знаем колкото се може повече за него, за да правим планове и вземаме своите решения.
3 – Мъже във висок риск от загуба на фертилитет. Основната група пациенти в риск са млади онкологични пациенти, както и пациенти с неонкологични индикации за съхраняване на фертилитет, които включват основно имунологични, хематологични,генетични болести и доброкачествени заболявания на пикочо-половата система.
4 – Мъже, които искат да запазят фертилитета си по социални причини. Качеството на сперматозоидите се влошава с възрастта. Този процес за съжаление настъпва все по-рано заради редица причини – начин на живот, влияния на околната среда. Възможно решение в подобни случаи е замразяването на сперматозоиди преди момент, в който увреждането на параметрите на сперматозоидите би било вече необратимо. С оглед на тенденцията за по-късно реализиране на репродуктивните планове или при установяване на отклонения в профилактичната спермограмата на качеството и количеството на сперматозоидите, могат да бъдат обсъдени възможностите за съхраняване на фертилитета. С предприемането на тази стъпка стремежът е да се преодолеят негативните влияния на напредването на възрастта и други странични фактори, които влошават качеството и количеството на сперматозоидите.
Отделно сайтът предлага информация относно кампаниите, които МБАЛ "Надежда" развива с цел да насочи общественото внимание върху превенцията, диагностиката и профилактиката на редица заболявания и фактори, оказващи негативно влияние върху репродуктивните способности при жените и мъжете. Всяка една кампания е представена със собствена лейндинг страница, за да може информацията да бъде лесна и достъпна.
Vote for the project
Vote is not activated